Krzemionki Opatowskie - Zabytki Kultury Materialnej w Polsce - 20 zł Srebro Ag 925

Monety srebrne
180
PLN
Krzemionki Opatowskie - Zabytki Kultury Materialnej w Polsce - 20 zł Srebro Ag 925
Krzemionki Opatowskie - Zabytki Kultury Materialnej w Polsce - 20 zł Srebro Ag 925
in_stock
Dostępność:
na wyczerpaniu
Cena: 180,00 zł
Cena netto: 146,34 zł
szt. Zyskujesz 9 pkt [?]
Ocena:
(Ilość ocen: 20)
Kod produktu:

217

Producent:
Mennica Polska

Moneta kolekcjonerska 20 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 upamiętniająca Krzemionki Opatowskie. Wyemitowana w serii monet : Zabytki Kultury Materialnej w Polsce.

Moneta w Kapslu

Materiał        Srebro Ag 925

Masa            28,28 gr

Producent      Mennica Polska

Średnica        38,61 mm

Nakład           45 000

Stempel         Lustrzany

Opakowanie    kapsel

Uwagi            Na rewersie krzemień pasiasty

Moneta kolekcjonerska 20 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 upamiętniająca Krzemionki Opatowskie. Wyemitowana w serii monet : Zabytki kultury materialnej w Polsce. Krzemionki znane również jako Krzemionki Opatowskie - rezerwat archeologiczny,chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego.Położony jest on pomiędzy wsiami Sudół i Magonie w powiecie ostrowieckim w województwie świętokrzyskim. 5 km na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. 16 września 1994 roku na wniosek Prezydenta RP, Krzemionki zostały uznane pomnikiem historii Polski. Kopalnie krzemienia pasiastego eksploatowane były w latach ok 3900 - 1600 p.n.e. Kopalnia należała do jednych z najważniejszych w Europie. W neolicie minerał ten wydobywany był przez ludność kultury pucharów lejkowych i kultury amfor kulistych a w epoce brązu - przez ludność kultury mierzanowickiej. Część wydobywanego tutaj krzemienia była też przetwarzana w okolicznych osadach i później rozprowadzana nawet na odległość 660 km. Najpopularniejszymi produktami były czworościenne siekiery i dłuta. W sąsiedztwie pola górniczego znajdują się rekonstrukcje domostw z końca neolitu i początków epoki brązu.

Kopalnie krzemienia w tym miejscu zostały odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza. Zlokalizowano tutaj około 2700 szybów połączonych siecią rozchodzących się promieniście chodników. Przeciętna głębokość szybów wynosi 5 - 6 metrów, maksymalna 9 m. Maksymalna średnica 4-5 metrów. Szerokość chodników dochodzi do 0,7m a ich wysokość waha się w granicach 0,6-1,2 m. W chodnikach odnaleziono pozostawione filary i ślady stemplowania. Na powierzchni odkryto ślady pracowni w której obrabiano wydobyty krzemień. Na ścianach chodników zachowały się nieliczne rysunki wykonane za pomocą węgla drzewnego. Podziemia są udostępnione zwiedzającym dzięki trasie turystycznej na długości 465 m. Po okresie eksploatacji neolitycznej tereny krzemionek przez długi czas zarastał las. Dzięki temu ślady prahistorii nie zostały zniszczone. Dopiero w 1913 roku powstała wieś Krzemionki nastąpił wyrąb lasów a następnie odkrycie wyrobisk górniczych. Na terenie kopalni i w jej otoczeniu utworzono rezerwat przyrody będący częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej.

Awers monety przedstawia przekrój chodnika kopalni,filar w centrum z lewej orzeł i napis 2012 z prawej napis 20 zł na dole napis Rzeczypospolita Polska - Rewers monety przedstawia chodnik z urobkiem pośrodku filar z lewej strony narzędzia górnicze z prawej w dół przytwierdzony krzemień pasiasty na dole wokół krawędzi półkolisty napis Krzemionki Opatowskie

 

 

 

 ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ PAKOWANIA MONETY W KAPSLU W ETUI OCHRONNE W W\W SPRAWIE PROSIMY O KONTAKT

KOMPLETNY ZESTAW MONETY WYSYŁAMY W KOPERCIE BĄBELKOWEJ + ZABEZPIECZENIE

Produkty powiązane

Mikroskop Kieszonkowy - Lupa X 60 z Podświetleniem LED Mikroskop Kieszonkowy - Lupa X 60 z Podświetleniem LED

Mikroskop kieszonkowy - Lupa X 60 z podświetleniem LED + UV z płynną regulacją ostrości obrazu. Mikroskop o wymiarach zewnętrznych : długość 35 mm x szerokość 45 mm, wykonany z tworzywa sztucznego. Wyposażony w 2 diody LED + 1 UV co pozwala wykorzystać go jako tester do banknotów. Bardzo przydatny w pracy numizmatyków, kolekcjonerów, jubilerów, zbieraczy, elektroników. Niezbędny do wszelkich precyzyjnych prac wymagających skupienia wzroku.  Niewielkie wymiary czynią go podręcznym narzędziem, wyposażony w estetyczny pokrowiec ochraniający przechowywany mikroskop przed zanieczyszczeniami oraz uszkodzeniem. Całość zapakowana w kartonowe pudełeczko.

Cena: 39,00 zł

Żubr (Bison bonasus ) - Zwierzęta Świata - 20 zł Srebro Ag 925 Żubr (Bison bonasus ) - Zwierzęta Świata - 20 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 Żubr (Bison bonasus) - Zwierzęta Świata. Żubr (Bison bonasus) - gatunek łożyskowca z rodziny parzystokopytnych. W 2009 roku światowe zasoby gatunku wynosiły 4230 osobników z czego jedna trzecia przebywała w hodowlach zamkniętych, pozostałe tworzyły 32 całkowicie lub częściowo wolne populacje. Według danych z 2010 roku w Polsce żyły 1224 żubry z czego 191 w ośrodkach hodowlanych i ogrodach zoologicznych. Prawie połowa wolnej polskiej populacji skupia się w Puszczy Białowieskiej ponadto dzikie żubry spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej oraz w rejonie Mirosławca, Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim.

Cena: 202,00 zł

Piotr Michałowski - Polscy Malarze XIX\XX wieku - 20 zł Srebro Ag 925 Piotr Michałowski - Polscy Malarze XIX\XX wieku - 20 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych wykonana ze Srebra Ag 925 Piotr Michałowski - Polscy Malarze XIX\XX wieku. Piotr Michałowski urodził się 2 lipca 1800 roku w Krakowie zmarł 9 czerwca 1855 roku w Krzyżtoporzycach koło Krakowa. Polski malarz epoki romantyzmu, organizator życia społecznego i gospodarczego, mąż stanu, portrecista, animalista, batalista, syn Józefa Michałowskiego. Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, studiował nauki matematyczne, przyrodnicze, ekonomiczne, humanistyczne.

Cena: 195,00 zł

Powstania Śląskie - 10 zł Srebro Ag 925 Powstania Śląskie - 10 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 10 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 Powstania Śląskie. Trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku jakie miały miejsce w latach 1919 - 1921 między ludnością polską a niemiecką a przede wszystkim między polskimi a niemieckimi Ślązakami. Odbyły się one w okresie formowania się państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej.

I Powstanie Śląskie

II Powstanie Śląskie

III Powstanie Śląskie

Celem ich było przyłączenie terenów Śląska do Polski.

Cena: 150,00 zł

Sybiracy - 10 zł Srebro Ag 925 Sybiracy - 10 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 10 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 wyemitowana dla upamiętnienia Sybiraków. Sybiracy osoby zesłane na Syberię zarówno w carskiej Rosji jak i ZSRR. Wielu sybiraków należy do Związku Sybiraków. Standardowe znaczenie słowa sybirak to mieszkaniec Syberii. Moneta upamiętnia mieszkańców terenów zajętych przez Rosjan 17 września 1939 roku a następnie systematycznie przesiedlanych w głąb ZSRR - na Syberię oraz innych części Azji. W wyniku bardzo ciężkich warunków życia, nieprzystosowania do nowych miejsc, dziesiątki tysięcy ludzi straciło życie.

Cena: 150,00 zł

Wacław II Czeski - Skarby Stanisława Augusta - 50 zł Srebro Ag 999 Wacław II Czeski - Skarby Stanisława Augusta - 50 zł Srebro Ag 999

Moneta kolekcjonerska o nominale 50 złotych wykonana z czystego Srebra Ag 999 Wacław II Czeski - Skarby Stanisława Augusta. Wacław II Czeski z dynastii Przemyślidów urodził się w Pradze 27 września 1271 roku a zmarł 21 czerwca 1305 roku. Syn króla czeskiego Przemysła Ottokara II. Książę czeski w latach 1278-1297, król czeski od 1297, władca ziemi kłodzkiej od 1290, książę krakowski od 1291, sandomierski od 1292, brzesko-kujawski, sieradzko-łęczycki, wielkopolski i pomorski od 1299. Król polski od 1300 roku, koronował się w Gnieźnie. Jednak papież nigdy nie akceptował jego władzy w Polsce. Rządy sprawował przy pomocy czeskich starostów czyli namiestników królewskich będących lokalnymi urzędnikami z pełnią władzy na podległym sobie terenie. Na lata 1300 - 1304 przypada największy rozkwit jego królestwa - apogeum potęgi.

Cena: 2 300,00 zł

150 Lat Muzeum Narodowego w Warszawie - 10 zł Srebro Ag 925 150 Lat Muzeum Narodowego w Warszawie - 10 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł  wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 wyemitowana dla upamiętnienia 150 lat Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum Narodowe zostało otwarte 20 maja 1862 roku. Z samego początku działało pod nazwą Muzeum Sztuk Pięknych i do 1916 roku miało siedzibę w tym samym budynku co Szkoła Sztuk Pięknych. Zaowocowało to między innymi tym, że fundamentami zbiorów Muzeum Sztuk Pięknych były obrazy olejne i ryciny ze Szkoły Sztuk Pięknych i Biblioteki Rządowej. Aktualnie Muzeum Narodowe mieści się pod adresem Aleje Jerozolimskie 3 w nowoczesnym gmachu który wzniesiono w latach 1927 - 1938 na podstawie projektu Tadeusza Tołwińskiego.

Cena: 120,00 zł

50 Lecie Działalności Polskiego Stowarzyszenia  na Rzecz Osób z  Upośledzeniem  Umysłowowym - 10 zł Srebro Ag 925 50 Lecie Działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowowym - 10 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 10 złotych wykonana z metalu Srebro Ag 925 50 Lecie Działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo. W 1963 roku Ewa i Roman Garliccy z Warszawy wywołali publiczną debatę o pozbawionych edukacji, zatrudnienia i miejsca w społeczeństwie dzieciach, młodzieży i osobach dorosłych z upośledzeniem umysłowym. Znany pisarz Marian Brandys opisał w poczytnym tygodniku Świat ich sytuację opierając się na relacjach rodziców. W wielu miastach Polski odezwali się też inni rodzice i tak powstał pierwszy w krajach komunistycznych ogólnopolski ruch rodziców reprezentujący interesy grupy obywateli którzy nie z własnej winy byli pozbawieni wszelkich szans i egzystowali na marginesie życia społecznego. Ówczesne władze nie wyraziły jednak zgody na rejestrację samodzielnej organizacji, uznając problem za patologię zbyt wstydliwą dla ustroju. Aby móc pomagać swoim dzieciom rodzice utworzyli w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci specjalistyczną strukturę pod nazwą Komitet i Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski.

Cena: 137,00 zł

Lupa na Głowę - Czołowa Regulowana z Podświetleniem LED Lupa na Głowę - Czołowa Regulowana z Podświetleniem LED

Lupa na głowę - czołowa regulowana z podświetleniem LED. Urządzenie wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia mechaniczne, zapewniające odpowiedni komfort pracy użytkownika. Panel optyczny zapewnia pracę urządzeniu w zakresie powiększeń : 1,5 x / 3,0 x / 9,5 x / 11,0 x. Regulowana obejma pozwala płynnie dopasować element do głowy użytkownika zgodnie z jego potrzebami. Całość estetycznie wykonana w kolorach pastelowych. Zapakowana w woreczku z instrukcją obsługi,w estetycznym tekturowym pudełku.

Cena: 38,50 zł

Denar Bolesława Śmiałego - Historia Monety Polskiej - 5 zł Srebro Ag 925 Denar Bolesława Śmiałego - Historia Monety Polskiej - 5 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 5 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 Denar Bolesława Śmiałego - Historia Monety Polskiej. Wznowione przez Bolesława Śmiałego mennictwo cechował wysoki stopień zorganizowania. Polskie emisje wreszcie zaczęły skutecznie konkurować na rynku z monetą obcą. Kolejną rewolucyjną innowacją było pierwsze w Polsce przeprowadzenie operacji renovatio monetae (która jest już stałym elementem mennictwa piastów. Zmniejszyła się waga polskich denarów do 0,7-0,9 gr, stracił na tych zmianach przekaz namonetarny. Ikonografia większości tych monet jest typowa dla obszaru dominacji łacińskich wpływów kulturowych. Polskie emisje monetarne na tle wczesnośredniowiecznej Europy wyróżniały się raczej niską wartością artystyczną i mało skomplikowaną legendą.

Cena: 155,00 zł

Etui na monety srebrne w kapslu o nominale 20 zł Etui na monety srebrne w kapslu o nominale 20 zł

Etui na monety srebrne w kapslu o nominale 20 złotych. Etui służy do estetycznego wyeksponowania przechowywanej monety w kapslu ochronnym oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami i czynnikami atmosferycznymi. Wymiary zewnętrzne etui wynoszą : 90 mm X 75 mm X 40 mm. Etui wykonane z tworzywa sztucznego pokrytego flokiem, wnętrze pudełeczka odpowiednio wykończone z materiałów wysokiej jakości. Całość solidnie wykonana oraz estetycznie wykończona.

Cena: 16,00 zł

Lupa - Karta  X 4 Lupa - Karta X 4

Lupa karta z akrylu o wymiarach zewnętrznych 85 mm X 55 mm, elastyczna, powiększenie X 4 w etui ochronnym z tworzywa sztucznego zabezpieczającego przed przypadkowym uszkodzeniem lupy. Wygodna i bezpieczna lupa, wielkości karty kredytowej to produkt innowacyjny dla osób w każdym wieku.

Cena: 3,50 zł

FISCHER Katalog Monet Polskich 2014 FISCHER Katalog Monet Polskich 2014

Fischer Katalog Monet Polskich 2014. Katalog monet XIX i XX wieku i monety Koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego. Idealny katalog dla każdego numizmatyka. Ponad 200 stron doskonałej literatury. Katalog w oprawie miękkiej z okładką foliową. Bogato ilustrowany z aktualnymi cenami monet Polskich. Produkt nowy w oryginalnym opakowaniu producenta.

Cena: 36,00 zł

Lupa Kieszonkowa Rozkładana -  X 10 \ 18 mm Lupa Kieszonkowa Rozkładana - X 10 \ 18 mm

Lupa kieszonkowa rozkładana o powiększeniu soczewki X 10 oraz średnicy soczewki 18 mm. Obudowa Lupy wykonana z metalu, pozłacana. Soczewka powiększająca ujęta w czarny profilowany okular wykonany z tworzywa sztucznego pokrytego wzorem nacięć ułatwiających uchwyt okulara. Lupa zapakowana w ochronne pudełeczko wykonane z tworzywa sztucznego z przeźroczystym wieczkiem. Podstawowe narzędzie pracy numizmatyka, ułatwiająca pracę.

Cena: 8,00 zł

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się

Koszyk

produktów: 0

wartość: 0,00 zł

przejdź do koszyka »

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Cenniki do pobrania

Bezpieczne zakupy

  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (10 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje
Click Shop | Hosting home.pl